מלא/י פרטים:
          
כיצד להיפטר מחוסר ביטחון עצמי ולהשיג ביטחון עצמי מחודש?
אילן סלומון, מטפל ומאמן
 
מדוע אנו חשים חוסר ביטחון עצמי
פנתה אלי לאחרונה בחורה צעירה, שהתלוננה על ביטחון עצמי ירוד, ושאלה אם אוכל לעזור לה.
שאלתי אותה: ממתי את מרגישה חוסר ביטחון עצמי? היא ענתה: מאז ומתמיד. מניסיוני ידעתי שאני צריך למצוא מישהו שערער את ביטחונה עוד מגיל מאד צעיר, שבו הוריה היו הכי משפיעים בחייה.
עם מי מהורייך היה קשה לך להסתדר בילדותך? "עם שניהם", אמרה, והסבירה: "אבא כמעט לא היה מתייחס אלי, היה מתעלם, ואימא "ירדה" עלי בלי הפסקה, חנקה".
הבנתי שהבחורה הושפעה משני הוריה לאורך שנים באופן שלילי.
אביה נתן לה להרגיש שהיא לא קיימת, כי לא התייחס אליה, וכך, בעצם, שידר לה שהיא חסרת ערך ו"הקטין" אותה.
אימה של הצעירה, נהגה לשאת באוזניה נאומים מאשימים ומשפילים, מבלי שתאפשר לה לענות, או להתגונן, הפחיתה בערכה של הבת, ו"הקטינה" אותה. אין המטרה כאן לשפוט את ההורים, אלא רק לטפל במה שבעיני הבת נחשב בתור זיכרון לא נעים, נשמר ככזה, ועדיין משפיע על החיים שלה כיום.
 

אנשים ששותלים בנו חוסר ביטחון עצמי
מסתבר, שנוכחותו של אדם קרוב, שמפחית בערך שלנו בילדותנו, משאירה עלינו חותם, שקשה למחות אותו. במקרה המדובר, שני ההורים גרמו לה לתחושת ערך עצמי נמוך, והיא המשיכה להרגיש חוסר ביטחון גם כאשר גדלה. תחושות של חוסר ביטחון מושתלות בנו ממש כמו שטיפת מוח של מוכר בחנות, שמעמיס עלינו בדיבורים בלתי פוסקים, ואז, בהיותנו במצב של לחץ או כניעה, הוא שותל בנו את דעתו שלו, ומביא אותנו לפעול באופן הפוך לכוונותינו ההתחלתיות ולרכוש מוצרים שבכלל לא רצינו. אדם בעל השפעה רבה עלינו בילדותנו, אם הוא מתנהג כך, יכול ממש "לשבש" אותנו, ולגרום לנו בקלות להישאר עם מחשבות ומסקנות לא נכונות לגבי עצמנו, מחשבות שילוו וינהלו אותנו מאז. המילים שאותו אדם משתמש בהן יכולות לפעול עלינו ממש כמו שפקודות היפנוטיות מתכנתות את מחשבותינו מבלי שנוכל להתנגד להן. משפטים "מבטלים" כמו: "אתה לא שווה כלום", "בחיים לא ייצא ממך משהו", אם הם נאמרים ברגעים שבהם הקורבן חלש מספיק, יכולים להפוך את חייו לכישלון מתמשך, כי הם גורמים לו להאמין לחלוטין בתוכן המשפטים האלה.
 

המקור לפחד קהל
פחד קהל, או בשפה הפסיכיאטרית "חרדה חברתית", יופיע לאחר מאורע מוקדם מאד בחיים שהשאיר צלקת כואבת של בושה או כישלון מול אנשים (גם אם בניסיון ראשון האדם לא יזכור שהיה כזה מקרה). אותו כישלון או בושה מן העבר מתעוררים בכל פעם שמשהו מזכיר את אותו מאורע ראשוני. דוגמא לכך היא ילד שיוצא מן המקלחת דרך הסלון ללא בגדים, ומגלה שהסלון מלא באורחים. ייתכן שגם ננזף בכעס על ידי אמו תוך שהוא שומע צחקוקים רמים. ילד כזה עשוי להרגיש לא מוגן או חשוף מדי בפני אנשים. ילדה קטנה, שאביה סטר לה בחוזקה בהפתעה גמורה מול כל בני המשפחה בטיילת, לאחר שביקשה ממנו שוב ושוב שיקנה לה גלידה, עשויה לפתח בהמשך פחד קהל, חרדה חברתית או חוסר ביטחון עצמי בקרבת אנשים, כפי שהרגישה באותו רגע כואב.
 

ניתן להיפטר ממשקעים שגרמו לחוסר ביטחון עצמי
הדרך לטפל בחוסר ביטחון עצמי וכך לחזק את הביטחון העצמי היא בעצם לרוקן את המטען הרגשי של הרגעים שבהם חווינו חוסר ביטחון עצמי, כישלון, רגעי בושה ורגעים כואבים באופן כללי.
מסתבר שניתן לשחרר את הכאב, את הבושה ואת המתח, שאגורים ברגעים הכואבים הללו, על ידי כך שנזכרים ברגעים הללו, ומתארים אותם לאדם אחר בדרך מדורגת אך שיטתית.
למרבה המזל, כאשר נפטרים מחוויות לא נעימות כאלה, מרגישים הקלה רבה, מרץ רב, אנרגיה מחודשת ומצב רוח מרומם. גם הבריאות הגופנית משתפרת פלאים כאשר רגעים של חוסר ביטחון ושל כישלון מתפוגגים. אולם הרווח העיקרי הוא, כמובן,  התחושה המחודשת של ביטחון עצמי ושל אמונה בעצמך.
 

טיפול בחוסר ביטחון עצמי הוא מהיר
טיפלתי פעם בבחורה שהייתה לה חרדת בחינות. היא נלחצה וחשבה על כדור הרגעה לפני מבחן גורלי, הרגישה חוסר ביטחון עצמי ניכר למרות שידעה את החומר. עזרתי לה למצוא את הרגע המוקדם ביותר שבו הרגישה כך. פתאום נזכרה שבבית הספר היסודי למדה ג'ודו, והשתתפה בתחרות אזורית. כשעה לפני שהייתה צריכה לעלות אל הזירה, ניגש אליה אביה של הילדה שמולה הייתה צריכה להתמודד, ואמר לה שהיא הולכת להפסיד לבת שלו, ושאין לה סיכוי נגדה, וממש הפחיד אותה. ברגע שסיימה לספר את המאורע, חייכה פתאום, ואמרה, כשהיא קורנת כולה, שאכן היה מקור נסתר לחששות שלה, ושזה מדהים, שמקרה כל כך סתמי גרם לה חוסר ביטחון עצמי לאורך כל כך הרבה שנים. היא הצהירה שהלחץ ותחושת חוסר הביטחון נעלמו לחלוטין, ובזה סיימנו את התכנית שלה.
 
תכנית לטיפול בחוסר ביטחון לרוב לא נמשכת יותר מחמש שעות. גם כאשר מדובר בילדים. אם יודעים בדיוק כיצד ניתן לשחרר חוויות לא נעימות מהעבר ניתן לשקם את הביטחון העצמי שאבד בזמן קצר מאד, וזו בשורה נפלאה.
כל שנדרש הוא לפנות אלי, להירשם, לקרוא כמה דפים שמסבירים את אופן הטיפול, ולהתחיל לעבוד.
השמיים הם הגבול!
התחל!


לפרטים נוספים: www.helpful.co.il

 
 
 
 
 
 
  
 


 

Go Back  Print  Send Page
אילן סלומון | טיפול טבעי לנפש, לפני שנוטלים תרופות | 054-5481939 | ilansalom@gmail.com
 
לייבסיטי - בניית אתרים